C2220C153J5GAC7800
Mfr.Part #
C2220C153J5GAC7800
Description
CAP CER 0.015UF 50V NP0 2220
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
1mm
Tolerance :
5%
Depth :
5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Multilayer :
yes
Capacitance :
15nF
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
5.6mm
KEMET C2220C153J5GAC7800
15nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 2220
C2220C153J5GAC7800 Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals 30ppm/Cel ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
C2220C153J5GAC7800 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V