C2220C153F5GAC7800
Mfr.Part #
C2220C153F5GAC7800
Description
CAP CER 0.015UF 50V NP0 2220
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
5.6mm
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
15nF
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
1mm
Tolerance :
1%
Pbfree Code :
yes
Depth :
5mm
KEMET C2220C153F5GAC7800
15nF Ceramic Capacitor 1% 2220
C2220C153F5GAC7800 Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.With a voltage of 50V, it can operate.
C2220C153F5GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 50V