C202T154K1R5CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C202T154K1R5CS
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
.150UF 100V
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Unclassified
Mount :
Through Hole
Multilayer :
yes
Temp Coeff (Dielectric) :
BX
Tolerance :
10%
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Product Length :
12.7 mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Style :
Molded
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
X7R
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Technology :
Standard
Voltage :
100Vdc
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Tolerance (+ or -) :
10%
Number of Terminations :
2
Construction :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination Style :
Axial
Reference Standard :
MIL-PRF-39014
Failure Rate :
S
Diameter :
6.35mm
Pbfree Code :
No
Product Height (mm) :
Max Operating Temperature :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Capacitance :
150nF
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
12.7mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Number of Terminals :
2
HTS Code :
Qualification :
MIL-PRF-39014/05
Wire Form :
Not Required
Package / Case :
Terminal Shape :
Wire
Mounting Style :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Microwave Application :
Product Diameter (mm) :
6.35(mm)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Diameter (nom) :
0.64(mm)
Rad Hardened :
Product Length (mm) :
Product Width :
6.35 x 12.7
Datasheets
C202T154K1R5CS
Introducing Unclassified KEMET C202T154K1R5CS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100Vdc, Number of Terminations:2, Package / Case:Molded, C202T154K1R5CS pinout, C202T154K1R5CS datasheet PDF, C202T154K1R5CS amp .Beyond Unclassified KEMET C202T154K1R5CS ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
150nF 10% 2 Terminations 15% ppm/°C Molded Tin/Lead (Sn60Pb40) 100V Through Hole Yes
C202T154K1R5CS Overview
Having a coefficient of 15% ppm/°C, it is at room temperature.There are no cases included with the product.A voltage of 100V is used with this electrical part.
C202T154K1R5CS Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C