C202C273J1G5CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C202C273J1G5CA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CER CAP
Stock
81
In Stock :
81
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Diameter :
6.35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Multilayer :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Molded
JESD-609 Code :
e0
Length :
12.7mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
5%
HTS Code :
Termination :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
27nF
Lead Diameter :
640 μm
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Pbfree Code :
No
Dielectric :
C0G
Mount :
Through Hole
Datasheets
C202C273J1G5CA
KEMET C202C273J1G5CA
27nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Molded
C202C273J1G5CA Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.
C202C273J1G5CA Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V