C1608X5R0J105K
Mfr.Part #
C1608X5R0J105K
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603
EAR99
Voltage - Rated DC :
6.3V
Thickness :
939.8μm
2
Radiation Hardening :
No
Depth :
800μm
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
800μm
Tolerance :
±10%
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X5R
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X5R
yes
Packing Method :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
C
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
1μF
Datasheets
C1608X5R0J105K
TDK Corporation C1608X5R0J105K
C 1μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C1608X5R0J105K Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 6.3V, it can operate.
C1608X5R0J105K Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V