C1608NP0750FGTS
Mfr.Part #
C1608NP0750FGTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 75PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
ICM
Series :
C1608NP0_S
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated :
50V
Product Status :
Active
Features :
Tolerance :
±1%
Capacitance :
75 pF
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Spacing :
Failure Rate :
Ratings :
Datasheets
C1608NP0750FGTS
ICM C1608NP0750FGTS
C1608NP0_S 75 pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)