C1608NP0270JGTS
Mfr.Part #
C1608NP0270JGTS
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
27 pF
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
GENERAL PURPOSE
Series :
C1608NP0_S
Datasheets
C1608NP0270JGTS
ICM C1608NP0270JGTS
C1608NP0_S 27 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)