C1608NP0240FGTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1608NP0240FGTS
Manufacturer
ICM
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 24PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
50V
Product Status :
Active
Tolerance :
±1%
Lead Style :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
24 pF
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Lead Spacing :
Datasheets
C1608NP0240FGTS
ICM C1608NP0240FGTS
24 pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)