C1608NP0122JGTS
Mfr.Part #
C1608NP0122JGTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 1200PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Capacitance :
1200 pF
Ratings :
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Lead Style :
Series :
C1608NP0_S
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
C1608NP0122JGTS
ICM C1608NP0122JGTS
C1608NP0_S 1200 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)