C1206C332J5RAC
Mfr.Part #
C1206C332J5RAC
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMD Comm X7R
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER/EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Height :
880μm
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness :
889μm
Case Code (Imperial) :
1206 (3216 Metric)
Dissipation Factor :
2.5 %
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.6mm
Capacitance :
3300pF
Applications :
Bypass, Decoupling
Datasheets
C1206C332J5RAC
Cornell Dubilier Electronics C1206C332J5RAC
SMD Comm X7R 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±5% 3300pF