C1206C182J1GAC
Mfr.Part #
C1206C182J1GAC
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP CER 1800PF 100V NP0 1206
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Capacitance :
1.8nF
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
5%
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Width :
1.6002mm
Depth :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage :
100V
Case Code (Metric) :
Height :
880μm
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Free :
Lead Free
Published :
HTS Code :
Length :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
Thickness :
1.0922mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
C1206C182J1GAC
Introducing Ceramic Capacitors Cornell Dubilier Electronics C1206C182J1GAC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:100V, C1206C182J1GAC pinout, C1206C182J1GAC datasheet PDF, C1206C182J1GAC amp .Beyond Ceramic Capacitors Cornell Dubilier Electronics C1206C182J1GAC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics C1206C182J1GAC
Ceramic Capacitor 30ppm Cel ppm C 5% 1.8nF 100V