C1206C126K9PAC7800
Mfr.Part #
C1206C126K9PAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12UF 6.3V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
Base Product Number :
C1206C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
12 µF
Applications :
Bypass, Decoupling
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Product Status :
Obsolete
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Ratings :
Voltage - Rated :
6.3V
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
X5R
Features :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
SMD Comm X5R
KEMET C1206C126K9PAC7800
CAP CER 12UF 6.3V X5R 1206