C1005NP0910JGTS
Mfr.Part #
C1005NP0910JGTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 91PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
ICM
Capacitance :
91 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Series :
C1005NP0_S
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Lead Style :
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Datasheets
C1005NP0910JGTS
ICM C1005NP0910JGTS
C1005NP0_S 91 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)