C1005NP0708BGTS
Mfr.Part #
C1005NP0708BGTS
Description
CAP CER 0.7PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Capacitance :
0.7 pF
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Series :
C1005NP0_S
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Lead Spacing :
Tolerance :
±0.1pF
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Surface Mount, MLCC
Features :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Datasheets
C1005NP0708BGTS
ICM C1005NP0708BGTS
C1005NP0_S 0.7 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)