C1005NP0620FGTS
Mfr.Part #
C1005NP0620FGTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 62PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
ICM
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Features :
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
62 pF
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Failure Rate :
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Datasheets
C1005NP0620FGTS
ICM C1005NP0620FGTS
62 pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)