C1005NP0569AGTS
Mfr.Part #
C1005NP0569AGTS
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 0402
Capacitance :
5.6 pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Features :
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
C1005NP0_S
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Failure Rate :
Lead Spacing :
Tolerance :
±0.05pF
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Lead Style :
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
C1005NP0569AGTS
ICM C1005NP0569AGTS
C1005NP0_S 5.6 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)