C1005NP0561JGTS
Mfr.Part #
C1005NP0561JGTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
ICM
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Voltage - Rated :
50V
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Tolerance :
±5%
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Ratings :
Capacitance :
560 pF
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
C1005NP0561JGTS
ICM C1005NP0561JGTS
560 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)