C1005NP0391GGTS
Mfr.Part #
C1005NP0391GGTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 390PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Voltage - Rated :
50V
Features :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
C1005NP0_S
Capacitance :
390 pF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Tolerance :
±2%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Datasheets
C1005NP0391GGTS
ICM C1005NP0391GGTS
C1005NP0_S 390 pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)