C1005NP0271JGTS
Mfr.Part #
C1005NP0271JGTS
Description
CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 0402
Package / Case :
Number of Terminals :
2
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Depth (mm) :
0.5(mm)
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Product Height (mm) :
0.5(mm)
Failure Rate :
Not Required
Construction :
SMT Chip
Packaging :
Tape and Reel
Voltage :
50VDC
Mounting Style :
Surface Mount
Rad Hardened :
No
Wire Form :
Not Required
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Temp Coeff (Dielectric) :
C0G
Case Style :
Ceramic Chip
Product Length (mm) :
1(mm)
Microwave Application :
No
Termination Style :
Pad
Lead Diameter (nom) :
Capacitance :
270PF(pF)
Datasheets
C1005NP0271JGTS
Introducing Ceramic Capacitors ICM C1005NP0271JGTS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0402, Voltage:50VDC, C1005NP0271JGTS pinout, C1005NP0271JGTS datasheet PDF, C1005NP0271JGTS amp .Beyond Ceramic Capacitors ICM C1005NP0271JGTS ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ICM C1005NP0271JGTS
270PF(pF) Ceramic Capacitor 0402