C1005NP0270FGTS
Mfr.Part #
C1005NP0270FGTS
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0402
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series :
C1005NP0_S
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Tolerance :
±1%
Features :
Capacitance :
27 pF
Datasheets
C1005NP0270FGTS
ICM C1005NP0270FGTS
C1005NP0_S 27 pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)