C1005NP0259BGTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1005NP0259BGTS
Manufacturer
ICM
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.5PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Features :
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Series :
C1005NP0_S
Tolerance :
±0.1pF
Failure Rate :
Capacitance :
2.5 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
C1005NP0259BGTS
ICM C1005NP0259BGTS
C1005NP0_S 2.5 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)