C1005NP0240JFTS
Mfr.Part #
C1005NP0240JFTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 24PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
ICM
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
24 pF
Features :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height - Seated (Max) :
Series :
C1005NP0_S
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Failure Rate :
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Datasheets
C1005NP0240JFTS
ICM C1005NP0240JFTS
C1005NP0_S 24 pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)