C1005NP0201JFTS
Mfr.Part #
C1005NP0201JFTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 200PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
ICM
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
25V
Series :
C1005NP0_S
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing :
Failure Rate :
Capacitance :
200 pF
Features :
Datasheets
C1005NP0201JFTS
ICM C1005NP0201JFTS
C1005NP0_S 200 pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)