C1005NP0151JGTS
Mfr.Part #
C1005NP0151JGTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 150PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Height (mm) :
0.5(mm)
Tolerance (+ or -) :
5%
Wire Form :
Not Required
Failure Rate :
Not Required
Rad Hardened :
No
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Voltage - Rated :
50V
Termination Style :
Pad
Technology :
Standard
Product Depth (mm) :
0.5(mm)
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Coefficient :
NP0
Capacitance :
150pF
Voltage :
50VDC
Temp Coeff (Dielectric) :
C0G
Product Length (mm) :
1(mm)
Product Diameter (mm) :
Construction :
SMT Chip
Microwave Application :
No
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Mounting Style :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Datasheets
C1005NP0151JGTS
Introducing Ceramic Capacitors ICM C1005NP0151JGTS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Package / Case:0402, C1005NP0151JGTS pinout, C1005NP0151JGTS datasheet PDF, C1005NP0151JGTS amp .Beyond Ceramic Capacitors ICM C1005NP0151JGTS ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.