C1005NP0110FGTS
Mfr.Part #
C1005NP0110FGTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 11PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Features :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Failure Rate :
Voltage - Rated :
50V
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Lead Spacing :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Series :
C1005NP0_S
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Capacitance :
11 pF
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
C1005NP0110FGTS
ICM C1005NP0110FGTS
C1005NP0_S 11 pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)