C1005NP0109AGTS
Mfr.Part #
C1005NP0109AGTS
Manufacturer
ICM
Description
CAP CER 1PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
ICM
Product Category :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Lead Style :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Tolerance :
±0.05pF
Capacitance :
1 pF
Voltage - Rated :
50V
Features :
Product Status :
Active
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
Datasheets
C1005NP0109AGTS
ICM C1005NP0109AGTS
1 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)