C1005CH1H101J050BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1005CH1H101J050BA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V CH 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
0.5mm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
CH
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Series :
C
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Thickness :
558.8μm
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
CH
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Weight :
33.991078mg
Capacitance :
100pF
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Feature :
Low ESL
Length :
1mm
TDK Corporation C1005CH1H101J050BA
C 100pF Ceramic Capacitor ±5% CH 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C1005CH1H101J050BA Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is CH.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
C1005CH1H101J050BA Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with CH being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V