C1005C0G1H271K050BA
Mfr.Part #
C1005C0G1H271K050BA
Description
CAP CER 270PF 50V C0G 0402
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
Length :
1mm
Weight :
652.039032μg
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
270pF
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
EAR99
Feature :
Low ESL
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
500μm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Width :
0.5mm
Datasheets
C1005C0G1H271K050BA
TDK Corporation C1005C0G1H271K050BA
C 270pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C1005C0G1H271K050BA Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
C1005C0G1H271K050BA Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V