C1005C0G1H200J
Mfr.Part #
C1005C0G1H200J
Description
CAP CER 20PF 50V C0G 0402
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Width :
0.5mm
Thickness :
558.8μm
Number of Pins :
Published :
Depth :
500μm
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
20pF
Length :
1mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
C
Datasheets
C1005C0G1H200J
TDK Corporation C1005C0G1H200J
C 20pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C1005C0G1H200J Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
C1005C0G1H200J Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V