C1005C0G1H150G050BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1005C0G1H150G050BA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 50V C0G 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL
Weight :
652.039032μg
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Series :
C
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Thickness :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±2%
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Height :
500μm
Capacitance :
15pF