C0805C471K5RAC
Mfr.Part #
C0805C471K5RAC
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0805
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
X7R
Published :
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Depth :
1.25mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Height :
880μm
Series :
SMD Comm X7R
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage :
50V
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Capacitance :
470pF
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Lead Pitch :
750μm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
889μm
Applications :
Bypass, Decoupling
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
C0805C471K5RAC
Introducing Ceramic Capacitors Cornell Dubilier Electronics C0805C471K5RAC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0805 (2012 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, C0805C471K5RAC pinout, C0805C471K5RAC datasheet PDF, C0805C471K5RAC amp .Beyond Ceramic Capacitors Cornell Dubilier Electronics C0805C471K5RAC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics C0805C471K5RAC
SMD Comm X7R 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm X7R ±10% 470pF