C0805C470J1GAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C470J1GAC
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMD Comm C0G
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
47pF
Dielectric :
C0G
Height :
880μm
Depth :
1.25mm
Lead Pitch :
750μm
Feature :
Low ESL
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
889μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Voltage :
100V
Datasheets
C0805C470J1GAC
Introducing Ceramic Capacitors Cornell Dubilier Electronics C0805C470J1GAC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Package / Case:0805 (2012 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:100V, C0805C470J1GAC pinout, C0805C470J1GAC datasheet PDF, C0805C470J1GAC amp .Beyond Ceramic Capacitors Cornell Dubilier Electronics C0805C470J1GAC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics C0805C470J1GAC
SMD Comm C0G 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm C0G NP0 ±5% 47pF