C0805C275K9PAC7800
Mfr.Part #
C0805C275K9PAC7800
Description
CAP CER 2.7UF 6.3V X5R 0805
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
85°C
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
X5R
Tolerance :
10%
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
2.7µF
Mount :
Surface Mount
Length :
2mm
Depth :
1.25mm
KEMET C0805C275K9PAC7800
2.7μF Ceramic Capacitor 10% 0805
C0805C275K9PAC7800 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 6.3V.
C0805C275K9PAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 6.3V