C01610I0140021
Mfr.Part #
C01610I0140021
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Stock
76
In Stock :
76
Bayonet Lock
Includes :
9 pcs - 1 Connector, 1 Backshell, 2 pc Cable Clamp, 1 Cable Nut, 1 Gasket, 2 Screws, 1 Washer
Current Rating :
12A
Mount :
Cable, Free Hanging
Type :
For Male Pins
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Body Material :
Nylon, Polyamide
Contact Size :
1.5mm 11 2.5mm 4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2013
Gender :
Male
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
125°C
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Voltage - Rated :
100V
Contact Material :
Silver
Contacts Not Included
Min Operating Temperature :
-40°C
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
86mm
Polyamide
Voltage - Rated DC :
400V
Contact Plating :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - Rated AC :
100V
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
REACH SVHC :
No SVHC
Working Voltage :
400V
Datasheets
C01610I0140021
Amphenol Tuchel Industrial C01610I0140021
C01610I0140021 Overview
C01610I0140021 Features
ecomate® C16 series
C01610I0140021 Applications
There are a lot of Amphenol Sine Systems Corp
C01610I0140021 Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT