BZY93C51
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZY93C51
Manufacturer
Naina Semiconductor Ltd.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
ZENER DIODE 51V 20W DO-4
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Naina Semiconductor Ltd.
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.028 (0.70mm)
Supplier Device Package :
1210
Power (Watts) :
1W
Resistance :
8.06 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.126 L x 0.102 W (3.20mm x 2.60mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Composition :
Thick Film
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.5%