BZX79C33
Mfr.Part #
BZX79C33
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
DIODE ZENER 33V 0.5W 5% UNIDIR
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 23.1V
Weight :
80g
Power Dissipation :
500mW
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage Tol-Max :
5%
Contact Plating :
Tin
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Base Part Number :
BZX79C33
Voltage - Rated DC :
33V
Test Current :
2mA
Diameter :
1.91mm
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
DO-204AH, DO-35, Axial
Zener Voltage :
33V
Voltage Tolerance :
5%
Power Rating :
500mW
Capacitance :
25pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
ESD Protection :
No
Published :
Number of Elements :
1
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Length :
4.56mm
Diode Element Material :
SILICON
Width :
635μm
Zener Current :
2mA
Height :
635μm
Reference Voltage :
33V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Terminal Form :
Wire
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 100mA
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Diode Type :
ZENER DIODE
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago)
Impedance-Max :
80Ohm
Number of Pins :
2
Impedance :
80Ohm
Case Connection :
Isolated
Datasheets
BZX79C33
Fairchild Semiconductor BZX79C33
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 33V 50nA @ 23.1V -65°C~200°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX79C33 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 23.1V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 50nA is the maximum.As it has a zener current of 2mA, it has a tremendous amount of design flexibility.1.5V @ 100mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZX79C33 Features
reverse leakage current of 50nA @ 23.1V
50nA @ 23.1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 2mA