BZX55C2V4
Mfr.Part #
BZX55C2V4
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
DO-204AH, DO-35, Axial
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Polarity :
Unidirectional
Impedance-Max :
85Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage :
2.6V
Tolerance :
±5%
Series :
Automotive, AEC-Q101
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Terminal Form :
Wire
Published :
Reference Voltage :
2.4V
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage Tolerance :
6%
Voltage Tol-Max :
5.79%
Diode Element Material :
SILICON
ESD Protection :
No
Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
ZENER DIODE
Zener Voltage :
2.4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
85Ohm
Number of Elements :
1
HTS Code :
Case Connection :
Isolated
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 1V
JESD-609 Code :
e2
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Test Current :
5mA
Pin Count :
Contact Plating :
Silver, Tin
Max Reverse Leakage Current :
50μA
Datasheets
BZX55C2V4
Fairchild Semiconductor BZX55C2V4
ZENER DIODE 85Ohm ±5% 2.4V 50μA @ 1V -65°C~175°C 500mW 2 Terminations DO-204AH, DO-35, Axial
BZX55C2V4-TR Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 50μA @ 1V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5.79%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.
BZX55C2V4-TR Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)