BZW06-6V4B
Mfr.Part #
BZW06-6V4B
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVS DIODE, DO-15, 7.13V .. 7.88V
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Peak Pulse Power :
600W
Power Rating :
600W
Mounting Type :
Through Hole
Clamping Voltage :
14.5V
Length :
6.75mm
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
276A
Operating Supply Voltage :
6.4V
Base Part Number :
BZW06
Test Current :
10mA
No
Leakage Current :
500μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
3.53mm
Terminal Form :
Wire
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
276A 8/20μs
Max Surge Current :
10mA
Max Operating Temperature :
175°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Reverse Standoff Voltage :
6.4V
Capacitance :
3.7nF
Breakdown Voltage :
7.13V
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Series :
BZW06, TRANSIL™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
Capacitance @ Frequency :
1850pF @ 1MHz
Reverse Breakdown Voltage :
7.13V
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
6.4V