BZW06-376B
Mfr.Part #
BZW06-376B
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVS DIODE, DO-15, 418.00V .. 462
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
2
Power Dissipation :
1.7W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.7A 8/20μs
Polarity :
Bidirectional
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3.53mm
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
Wire
Factory Lead Time :
11 Weeks
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Max Operating Temperature :
175°C
Clamping Voltage :
776V
Voltage - Rated DC :
376V
Reverse Standoff Voltage :
376V
Mount :
No
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Diameter :
3.53mm
Reverse Breakdown Voltage :
418V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Leakage Current :
1μA
Operating Supply Voltage :
376V
Min Operating Temperature :
-65°C
Diode Element Material :
SILICON
Capacitance :
350pF
Max Surge Current :
1.3A
Direction :
Bidirectional
JESD-609 Code :
e3
Type :
Zener
Max Breakdown Voltage :
418V
Number of Elements :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
600W
Base Part Number :
BZW06
Breakdown Voltage :
418V
Height :
3.53mm
Pin Count :
Test Current :
1mA
Case Connection :
Isolated
Series :
BZW06, TRANSIL™
Power Rating :
600W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance @ Frequency :
175pF @ 1MHz
Peak Pulse Current :
5.7A
Lead Free :
Lead Free
Length :
6.75mm