BZW06-376
Mfr.Part #
BZW06-376
Description
TVS DIODE 376VWM 776VC DO204AC
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power Rating :
600W
Test Current :
1mA
Height :
3.53mm
Capacitance @ Frequency :
175pF @ 1MHz
Clamping Voltage :
776V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Breakdown Voltage :
418V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Voltage - Rated DC :
376V
Diode Element Material :
SILICON
Capacitance :
350pF
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Operating Supply Voltage :
376V
Terminal Form :
Wire
Width :
3.53mm
Number of Elements :
1
Polarity :
Bidirectional
Peak Pulse Power :
600W
Pin Count :
Lead Free :
Lead Free
Series :
BZW06, TRANSIL™
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
1μA
Direction :
Bidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.7A 8/20μs
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
175°C
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Max Surge Current :
1.3A
Reverse Standoff Voltage :
376V
Breakdown Voltage :
418V
Base Part Number :
BZW06
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Element Configuration :
Single
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
5.7A
Diameter :
3.53mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
6.75mm
Reverse Breakdown Voltage :
418V
Case Connection :
Isolated
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
Power Dissipation :
1.7W