BZW06-31BRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZW06-31BRL
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 30.8VWM 64.3VC DO15
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Clamping Voltage :
64.3V
Breakdown Voltage :
34.2V
Diameter :
3.53mm
Configuration :
Single
Case Connection :
Isolated
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
600W
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Terminations :
2
Series :
BZW06, TRANSIL™
Length :
6.75mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
950pF
Pin Count :
2
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
62A
Polarity :
Bidirectional
Operating Supply Voltage :
30.8V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Surge Current :
1mA
Peak Pulse Power :
600W
Number of Elements :
1
Voltage - Rated DC :
31V
Diode Element Material :
SILICON
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
BZW06
Capacitance @ Frequency :
475pF @ 1MHz
Reverse Standoff Voltage :
30.8V
Terminal Form :
Wire
Bidirectional Channels :
1
Mount :
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
62A 8/20μs
Min Operating Temperature :
-65°C