BZW06-28RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZW06-28RL
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 28.2VWM 59VC DO15
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
3.53mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Case Connection :
Isolated
Max Operating Temperature :
175°C
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Breakdown Voltage :
31.4V
Voltage - Rated DC :
28V
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
600W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
68A 8/20μs
Leakage Current :
1μA
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
59V
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Test Current :
1mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
BZW06
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
28.2V
Peak Pulse Power :
600W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Supply Voltage :
28.2V
Number of Elements :
1
Series :
BZW06, TRANSIL™
Length :
6.75mm
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Breakdown Voltage :
31.4V
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Max Surge Current :
1mA
Min Operating Temperature :
-65°C
Peak Pulse Current :
68A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Wire
Direction :
Unidirectional
Number of Unidirectional Channels :
1
Capacitance :
1nF
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Capacitance @ Frequency :
1000pF @ 1MHz