BZW06-171 B0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZW06-171 B0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 171VWM 353VC DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Series :
BZW06
Power - Peak Pulse :
600W
Voltage - Breakdown (Min) :
190V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
171V
Power Line Protection :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11A 8/20μs
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
353V