BZW06-128B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZW06-128B
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 128VWM 265VC DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
143V
Polarity :
Bidirectional
Bidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
265V
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
600W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
15A 8/20μs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
BZW06
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Type :
Zener
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
Wire
Case Connection :
Isolated
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
128V