BZW04-94B
Mfr.Part #
BZW04-94B
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Description
TVS DIODE, DO-15, 105.00V .. 116
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Series :
BZW04
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Terminal Finish :
MATTE TIN
Diode Element Material :
SILICON
Bidirectional Channels :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
94V
Power - Peak Pulse :
400W
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Wire
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
105V
Type :
Zener
Power Dissipation-Max :
1W
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, LOW IMPEDANCE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.6A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
94V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
152V
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W