BZW04-299RL
Mfr.Part #
BZW04-299RL
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Description
TVS DIODE 299VWM 618VC DO15
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Peak Pulse Power :
400W
Mounting Type :
Through Hole
Case Connection :
Isolated
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.7A
Test Current :
1mA
Operating Temperature :
175°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Clamping Voltage :
618V
ECCN Code :
EAR99
Reverse Breakdown Voltage :
332V
Breakdown Voltage :
332V
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Terminal Form :
Wire
Number of Terminations :
2
Max Surge Current :
1mA
Peak Pulse Current :
3.7A
Unidirectional Channels :
No
Reverse Standoff Voltage :
299V
Type :
Zener
Polarity :
Unidirectional
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Capacitance :
80pF
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Direction :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Factory Lead Time :
11 Weeks
Base Part Number :
BZW04
Capacitance @ Frequency :
80pF @ 1MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage :
299V