BZW04-273
Mfr.Part #
BZW04-273
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Description
TVS DIODE 273VWM 438VC DO204AL
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Unidirectional Channels :
ROHS3 Compliant
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
273V
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Line Protection :
No
Configuration :
Single
Terminal Finish :
MATTE TIN
Terminal Form :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Dissipation-Max :
1W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
438V
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
BZW04
Power - Peak Pulse :
400W
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, LOW IMPEDANCE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
900mA
Voltage - Breakdown (Min) :
304V
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Type :
Zener
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
273V