BZW04-171H
Mfr.Part #
BZW04-171H
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
274V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.5A
Mounting Type :
Through Hole
ESD Protection :
No
Peak Pulse Power :
400W
Peak Pulse Current :
1.5A
Number of Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
274V
Polarity :
Unidirectional
Max Operating Temperature :
175°C
Power Line Protection :
No
Composition :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
190V
Contact Plating :
Tin
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
171V
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Power - Peak Pulse :
400W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Max Surge Current :
1.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Number of Pins :
2
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Box (TB)
Breakdown Voltage :
190V
Direction :
Unidirectional
Base Part Number :
BZW04
Reverse Standoff Voltage :
171V
Operating Supply Voltage :
171V