BZW04-154H
Mfr.Part #
BZW04-154H
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AL
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Number of Unidirectional Channels :
1
Polarity :
Unidirectional
ESD Protection :
No
Clamping Voltage :
246V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
246V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Applications :
Automotive
Max Operating Temperature :
175°C
Unidirectional Channels :
1
Min Operating Temperature :
-55°C
Reverse Standoff Voltage :
154V
Operating Supply Voltage :
154V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
171V
Power - Peak Pulse :
400W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
154V
Published :
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Peak Pulse Power :
400W
Max Surge Current :
1.6A
Voltage - Breakdown (Min) :
171V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Termination :
Axial
ROHS3 Compliant
Composition :
Zener
Base Part Number :
BZW04
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.6A
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Peak Pulse Current :
1.6A