BZW04-154B
Mfr.Part #
BZW04-154B
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVS DIODE, DO-15, 171.00V .. 189
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
154V
Power Line Protection :
No
Operating Supply Voltage :
154V
Factory Lead Time :
20 Weeks
ESD Protection :
No
Polarity :
Bidirectional
Number of Pins :
2
Direction :
Bidirectional
Series :
TransZorb®
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
171V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Bidirectional Channels :
1
Max Operating Temperature :
175°C
Power - Peak Pulse :
400W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
246V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Surge Current :
1.6A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.6A
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
400W
Max Power Dissipation :
400W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
154V
Min Operating Temperature :
-55°C
Type :
Zener
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Published :
Base Part Number :
BZW04
Clamping Voltage :
246V
Peak Pulse Current :
1.6A
Breakdown Voltage :
171V